Викенд на Копаоник

629

Викенд на Копаоник

Копаоник  е еден од најпопуларните зимски центри во регионот. Во својот највисок дел потсетува на куќа со рамен покрив, па го викаат Рамен Копаоник и токму тука е средиштето на туристичкиот центар. Овде се сместени голем број хотели, апартмани, вили, одморалишта и планинарски домови, како и спортски терени, базени, теретани, кино, продавници, ресторани и клубови. Копаоник е планина за забава на снег, но и за уживање на оние на кои спортот не им е приоритет.
Највисоката точка на оваа планина е Панчиќев врв, висок 2017 м. Националниот парк Копаоник е основан 1981 година и опфаќа површина од 11.810 хектари. Има 12 резервати и богатство од разновидна флора од повеќе од 1500 растителни видови. Туристичкиот центар, всушност, се наоѓа во срцето на националниот парк.
Понуда на хотели и апартмани:
Aparthotel Kopaonik се наоѓа во Брзече, 16км од ски стазите на Копаоник и е директно поврзан со Гондола која се наоѓа 300м од хотелот и води од Бела Река(Брзече) до Мали караман(Копаоник). Секоја соба е опремена со брачен или два одделни кревети, wifi, фрижидер,  сопствен тоалет и кујна.Скиите може да се чуваат во скијачницата од самиот хотел.Појадокот и вечерата се служат во ресторанот .
 • Цената вклучува:
 • 2 Ноќевањa со појадок и вечера – по лице
 • Превоз до Копаоник и обратно
 • Сместување во двокреветни соби во Aparthotel Kopaonik

 

 • Цената не вклучува:
 • Ски карта
 • Превоз до ски терените 3€
 • Ручек 4€ (опционален)
 • Туристичка такса 1€ по лице од ден за возрасни / 0,7€ за деца

Услови за деца:

*Деца до 2г. (во придружба на две возрасни лица) бесплатно

*Деца од 2-6г. (во придружба на две возрасни лица) плаќаат 50%

*Деца од 6 до 9г.(во придружба на две возрасни лица) плаќаат 70%

Ски карти

*Возрасни 12-64 години:

*Дневна 29,3€

*2-дневна 55€

*3-дневна 78,6€

Деца 6-11 години:

*Дневна 21,5€

*2-дневна 38,1€

*3-дневна 53,4€

Напомена:

– Хотелот се наоѓа во населбата Брзече, одалечен 16км од ски центарот Копаоник;

– Хотелот е лоциран 300m од Гондолата што води до Копаоник

– Со купена ски карта можете да ја користите гондолата од Брзече до Копаоник;

– Се патува преку Косово со лична карта;

– Поаѓање во 06:00ч од Скопје;

– Враќање од Kопаоник во 16:00часот.

Користење само превоз:

Скопје-Копаоник-Скопје: 40€

Еден правец 30€ / Деца до 7год бесплатно

 • ВАЖНА НАПОМЕНА: Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи. За ова патување не е потребно PCR тест. Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во автобус од страна на организаторот.
 • Со оваа програма важат Општите услови на Т.А. Весна Турс

 

 

Zupa Wellness & Spa се наоѓа во близина на патеката Мало езеро од кое се наоѓа на околу 200 метри. Тој е дизајниран и е изграден за да ги задоволи потребите на современиот гостин, без оглед на времето од годината каде престојуваат во него. Во непосредна близина има појас на зеленило обрасната со борови дрвја. Покрај пространото и удобно сместување, апартманите  ZupaWellness & Spa можат да понудат на гостите убаво дизајнирана просторија за прием, лоби бар за гостите и ресторан A’la carte, затворен базен со услуга на Wellness & Spa и подземна гаража од 1315 м2 со над 50 паркинг места места.

Hotel Srebrna lisica 3*, се наоѓа помеѓу патеките на Малото езеро (ноќна патека) и Сончевата долина, на надморска височина од 1752 m, со поглед на бујна смрека шума.  На влезот е пространа лоби со прием, ресторан и ски област. Исто така има и интернет кафе и продавница. Хотелот „Сребрена лисица“ има 34 комфорни апартмани и 9 двокреветни соби. Секој апартман има бања, удобна  дневна соба која ви овозможува да се опуштите со странски и домашни ТВ канали и телефон.

Услови за деца

*Деца до 2 г. (во придружба на две возрасни лица) бесплатно

*Деца од 2 до 6 г. (во придружба на две возрасни лица) плаќаат 50 % од дадената цена

*Деца од 6 до 12 г.(во придружба на две возрасни лица),плаќаат 70 % од дадената цена

Користење само превоз Скопје-Копаоник-Скопје: 40€  / Еден правец 30€ /  Деца до 7год бесплатно