Париз – Пролет 2020

830

ПРОЛЕТ ВО ПАРИЗ

АВИОНСКА ПРОГРАМА

ТЕРМИН – 02/05-05/05/2020

 

1 ДЕН – 05.2020 (САБОТА) – СКОПЈЕ – ПАРИЗ

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 04:00 часот. Полетување за Париз со WIZZAIR (лет W6 7719) во 06:10 часот. Слетување на аеродромот Beauvais во 20:45 часот.Трансфер до Париз. Пристигнување и сместување во хотел. Следува разглед на Париз (пешачка тура + метро) низ најелегантниот град на светот кој изобилува со уметност и историја. Организиран разглед на градот со локален водич – Елисејските полиња, Операта Гарние, Триумфалната Капија, плоштадот Конкорд,  островот  Сите, латинскиот кварт, Трокадеро, Луксембуршка градина, Нотр Дам (Богородичната Црква). Враќање во хотел. Ноќевање.

2 ДЕН – 03.05.2020 (НЕДЕЛА) – ПАРИЗ

 Појадок. По појадокот можност за прошетка по Монмартр со метро и придружба на локален водич. Можност да се види базиликата Sacre Coeur, од каде ќе уживате во прекрасниот поглед на Париз. Попатно се посетува и плоштадот на уметниците. Прошетка до кабаре бар Moulin Rouge и можност за прошетка низ познатата улица Пигал. Планирана е посета на еден од музеите за парфеми Фрагонард – синоним за ексклузивност и луксуз ,каде се создаваат парфеми со комбинирање на традиционалните техники и најмодерните методи од 1926 година. Една несекојдневна можност да откриете некоја од тајните на веќе докажаните и неодоливи парфеми. Можност за шопинг и индивидуални активности.  Потоа се упатуваме кон Ајфеловата кула (со метро, влезницата се доплаќа). Можност да уживате во неверојатната панорамска глетка на Париз. можност за прошетка по Монмартр со метро и придружба на локален водич. Можност да се види базиликата Sacre Coeur, од каде ќе уживате во прекрасниот поглед на Париз.Попатно се посетува и плоштадот на уметниците. Прошетка до кабаре бар Moulin Rouge . Планирана е посета на еден од музеите за парфеми Фрагонард – синоним за ексклузивност и луксуз ,каде се создаваат парфеми со комбинирање на традиционалните техники и најмодерните методи од 1926 година. Една несекојдневна можност да откриете некоја од тајните на веќе докажаните и неодоливи парфеми.  Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ДЕН – 04.05.2020 (ПОНЕДЕЛНИК) ВЕРСАЈ – ЛУВР

Појадок. По појадокот се упатуваме со железница кон величенствениот дворец Версај. Кралски дворец изграден од страна на францускиот крал Луј 14 кој претставува ремек дело на уметноста од 17 век. Посета на кралскиот дворец со локален водич. По разгледот можност за факултативна посета на еден од најбогатите светски музеи Лувр (со локален водич) кој цели 700 години бил резиденција на француските кралеви се до нивната преселба во Версај. Овде се наоѓаат околу 63.500 уметнички дела меѓу кои се наоѓа Мона Лиза – славниот портрет на ренесансниот сликар од Фиренца – Леонардо да Винчи. Враќање во хотел. Ноќевање.

4 ДЕН – 05.05.2020 (ВТОРНИК)  –  ПАРИЗ   СКОПЈЕ

Појадок (ланч пакет). Трансфер од хотел до аеродромот во Beauvais .Лет со WIZZAIR (број на летот 7720) за Скопје во 09:15 часот. Пристигнување во Скопје во 12:15 часот.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ – 369 € ЗА УПЛАТА ДО 31.12.2019

  РЕДОВНА ЦЕНА – 399 €

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО :

-Директен лет на реалиција Скопје – Париз – Скопје со WIZZAIR

-Aеродромски такси

– Рачен багаж максимум 8 кг (40х30х20)

-Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром

– Сместување во Хотел 3* – на база 3 ноќевања со појадок

-Организација и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО :

-Tуристичка такса 3 евра од ден по лице

-Билет (карнет за 10 возења)-за јавен превоз со метро – 14 евра

-Панорамски разглед на Париз со локален водич – 25 евра

– Влезница за Ајфелова кула до втор кат – 22 евра , до трет кат – 30 евра со лифт

-Посета на Версај – 60 евра со вклучена влезница +трансфер со железница +локален водич

-Посета на Лувр – 40 евра со вклучена влезница + локален водич

НАПОМЕНА :

– За реализација на програмата потребни се минимум 15 патници

-Плаќањето се врши исклуливо во денарска противвредност по курс 1 €=62 денари

-За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30% , Целосна доплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

-Останатите услови на патување важат според програмата на Т.А. ВЕСНА ТУРС

-Агенцијата го задржува правотоза отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање

-За ова патување потребен е биометриски пасош валиден минимум 120 дена од денот на враќањето